Tvorba webových stránek a eShopůZaložit webové stránkyZaložit e-shop

ČLÁNKY - 2016/2017

[ 435 – 11.2.2017 ] Nález nových nahrávek

Ve schátralém hotelu v omšelé části Londýna se letos nalezli nahrávky , které byly asi už dříve prohlášeny  za ztracené. Jedná se o třináct kotoučů analogových master pásek – originálních záznamů ale také záznamů ve vysoké zvukové kvalitě. Hnily leta ve sklepě hotelu Kensal Rise , kde Bob a jeho The Wailers byly ubytováni při svém evropském turné v druhé polovině 70. Let .

Tyto nahrávky podle prvního dojmu , byly tak zničené pryskyřicí a různým prachem , že se zdálo že není možné aby z nich něco se zachovalo . Ale dnes , díky moderní technologii , až na tři pásky ze kterých jsou dva prázdné , byly úspěšně vyčištěny a obnoveny.

Zpráva tak přichází v předvečer Bobovo 72.narozenin a vede k návalu a vzrušení fanoušků k poslechu pokladů které nikdo nikdy neslyšel. 40 let staré pásky obsahují záznamy koncertů z Londýna a Paříže z let mezi 1974 a 1978 .

Legendární zpěvák byl tehdy na vrcholu své slávy a koncerty jistě budou  považovány za jedny z nejpamátnějších vystoupení v historii hudby .

Renovaci těchto pásek měl na starosti podnikatel a dlouholetý Bobovo fanoušek Joe Gatt .

Říká : „Vzal jsem telefonát od kamaráda který mi řekl že uklízel bordel ve sklepě této dnes už rujny a našel pásky s nápisama koncertů z Londýnského Lycea , aby pohnul kostrou než je někdo omylem vyhodí.“

Který když telefonát slyšel ,jel zrovna ve svém voze , musel zastavit auto ke krajnici aby vydýchal to co zrovna slyšel .. „Obvolal jsem všechny se kterými jsem měl dnes schůzku a zrušil ji a rychle jsem směřoval k rujně hotelu , když jsem pak na vlastní oči viděl ty pásky , nemohl jsem uvěřit svým očím“

Pásky byly ale strašně poničené , schátralé , léta pohozené v obrovské vrstvě prachu , a na první dojem se zdálo že je jejich oprava beznadějný úkol.

Gatt poté využil svých dobrých kontaktů v hudebním průmyslu,a u majitele studia Enfield pana Hoovera aby našel nějaký způsob jak pásky přivézt zpět k životu . p Hoover zjistil kontakt na hudebního technika a specialistu Martina Nicholse  který se do renovace pustil.

Hned z kraje nebyly vidiny kdovíjaké , pásky v rozkladu které ležely hromadu let pod vrstvou špíny .

Na jedné bylo napsáno „No Woman No Cry-Kinky Reggae-Natty Dread“ a datum 17.7.1975 Lyceum Londýn.

Pan Nichols říká : „Když jsem původně viděl pásky , otočil jsem se  a řekl ne děkuji „ , byly tak plesnivé , s tím jsem nic dělat ani nechtěl . Ale nakonec jsem si to rozmyslel . „Tento projekt trval skoro rok a byl určitě nejobtížnějším z projektů které jsem kdy řešil“ .

 

„Konečný výsledek mě opravdu překvapil , protože tak jak jsou teď sice v digitálním formátu , jejich zvuk je velice kvalitní . Z 13 pásek  je 10 obnovena , dvě pásky byly prázdné a jedna neopravitelná“.

Obnovení pásků stálo 25 000 liber , ale stálo to opravdu za to.

„Byli jsme okamžitě transportováni zpět v čase“ řekl pan Hoover , který byl na koncertu který později vyšel na desce LIVE!!! osobně  . „Jako by jsme opět stáli u jeviště s The Wailers ale jenom my , šel mi s toho mráz po zádech“ . Pan Gatt který byl jako mladý na koncertu také říká že tyto nové pásky vrhnou zase slávu na Marleyho . Předpokládá se , že některé záznamy vyjdou ve vynilových , některé v CD verzích a některé budou volně ke stažení.

„Je to opravdu magické , slyšet tento koncert , mám z toho opravdu velmi zvláštní pocit a měl jsem štěstí , že mě kdysi kámoš dal volnou vstupenku abych mohl jít si to ze zvědavosti poslechnout , měl jsem obrovské štěstí … ale ze všeho nejvíc mám radost že jsme obnovily tyto pásky , téhle nádherné hudby , zakončil hovor  Joe Gatt.  

 

[ 434 – 2.2.2017 ] – #1 Johny Nash Session 1972

Londýn 1972

Tyto vzácné fotky byly poprvé zveřejněny v březnu roku 2014 v časopisu Rolling Stone ve Speciálním vydání.Ukazují Boba ve studiu během nahrávání alba Johnyho Nashe „I Can See Cleary Now“ . Na příští rok ve stejném studiu podepíše Bob kontrakt s Chrisem Blackwellem a Island Records . Fotograf Alec Byrne měl za úkol fotografovat při tomhle zasedání hlavně Johnyho , který v této době byl velice známý  ale přidal i některé fotky Boba který v té době snil o podobném hudebním úspěchu jako Johny Nash .

Pak tady mám Interview , který natočil kanadský ethnomuzikolog Bob Witmer  přímo v Wailers Records  shopu v Kingstonu 22.května 1972 , Bob byl na jamajce v té době už velmi známou osobností a Witmerovo projektem byl právě výzkum na jamajském hudebním průmyslu .

Kvalita zvuku někdy poměrně dobrá a někdy docela mizerná , ale rozhovor je to historický , neboť se jedná o jediný rozhovor s Bobem Marleym z doby před jeho mezinárodním úspěchem u Island Records.

Zajímalo by mě ale oč v tomto interview přesně jde , moje angličtina není uplně dobrá .

Takže kdyby se toho někdo chtěl zhostit , pošlete mi to na : Robertnestamarley.wbs@email.cz a já rozhovor tady zveřejním .   ©Eboko

 

[ 433 – 29.7.2016 ] Video z Carib Theater 1974

The Wailers ještě v původní sestavě vstoupily na tomto koncertu 23.5.1974 . už jsem tady o tom psal asi cca 7 let nazpátky . Byly spolu s I-Threes a Skatalites předkapelou při vystoupení Marvina Gaye , v té době americké popové  hvězdy na národním koncertu v Kingstonu na Jamajce .

Dnes chci poukázat i na fakt že z tohoto koncertu se mimo audiozáznamu , o kterém jsem již psal dochoval i krátký za to velice vzácný videozáznam , cirkulující mezi sběrateli má něco málo přez dvě minuty a obsahuje výňatky skladeb „Lively Up Yourself“ a „Trenchtown Rock“.

Zajímavé je že v posmrtném snímku dokumentující Bobovo život (Rebel Music) se objevil několika vteřinový záznam , ale se špatným označením s tématem skladby „No More Trouble“.

Nevím jestli je záznam všechno co se dochovalo , nebo jestli se válí někde v archivech , můžu jen doufat v to co přinese čas .. 

[ 432 – 25.5.2016 ] Můj Comeback

Musel jsem si udělat pauzu od psaní , a je pravdou že jsem s tím chtěl seknout úplně.  Přesto mě poslední dobou napadají další témata (a drobnosti)  pro psaní a je taky pravdou že mi to zase chybí , svět Boba Marleyho je pro mě stále zajímavý , ikdyž Boba už neposlouchám s takovou horlivostí , je to téma které mě stále baví.

Jako takový malý comeback poslouží tenhle krátký článek , na jedné fotce z Upper Darby Theater , jakožto úvoní koncert Turné Rastaman Vibration dne 23.4.1976 se objevila kulisa , né tak známá , jak podle fotky poznáte , může tobýt jako takové malé spestření, koncertu který je celý archivován (viz. YT) , možná sloužil jako zahřívací koncert , může se zdát že byly the Wailers sladěni , ale pravdou je že nebyly .

Možná podle fotky poznáváte , co mám na mysli .Ohromná Etiopská vlajka jako plachta v pozadí , byla použita pouze tady . předešlé turné zahrála kapela před ohromnou plachtou Marcuse Garveyho a posléze v Bostonu už hráli pod klasickou tapetou s haile Selassiem , která je dneska zavěšena v Bobovo domě a muzeu na Hope Road 56.   

Připomínky a případné dotazy pište do ohlasů , nebojte hlavu vám za to neutrhnu , Váš Marťas.

 

TOPlist
aktualizováno: 16.02.2017 21:33:48